Debaty pierwszego dnia

Podziel się

Podczas pierwszego dnia Europejskiego Forum Samorządowego odbyły się cztery debaty z udziałem ekspertów.

 

Jestem przekonany, że polskie samorządy mogą być liderem nowoczesności - powiedział Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju podczas wystąpienia inaugurującego pierwszą edycję Europejskiego Forum Samorządowego.

Pierwszą debatę, moderowaną przez Mikołaja Kunicę, redaktora naczelnego Business Insider Polska rozpoczęło wystąpienie wprowadzające Teresy Czerwińskiej, Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Następnie rozpoczęła się dyskusja "Zazielenianie odbudowy w miastach" z udziałem panelistów: 

- Podejrzewamy, że do 2030, 60% sprzedanych pojazdów w Europie, będzie pojazdami elektrycznymi. Jeżeli ludzie nie będą gotowi na rewolucję elektryczną i infrastruktura nie będzie gotowa, to zostaniemy śmietnikiem dla używanych samochodów z Europy zachodniej - podkreślał Pavel Šolc, Prezes Zarządu, Volkswagen Group Polska.

W trakcie kolejnej debaty uczestnicy szukali odpowiedzi na pytanie - Czy zielona i cyfrowa transformacja zapewni spójność i rozwój regionów? 
- Postępowania Unii Europejskiej idą w 3 kierunkach: zabezpieczenie infrastruktury, zapewnienie dostępności, umiejętności. Co nam z tego, że będziemy mieć instrumenty, skoro nie będziemy mogli z nich korzystać - mówił Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego. 
- Wyrównywanie szans to jest stworzenie takiego katalogu usług publicznych, żeby nikt nie miał wrażenia, że jest pokrzywdzony oraz nie musiał szukać swojego miejsca na świecie, bo będzie mu dobrze tam gdzie mieszka - Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. 

 

-Żeby móc realizować nowoczesne usługi publiczne, musimy zdać sobie sprawę z wyzwań, przed którymi stoimy jako miasta i miasteczka. Musi dojść do pewnej zmianie postaw i zachowań. Bez tego nie można nawet myśleć o nowoczesnych usługach publicznych - mówił Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, w trakcie następnej debaty na temat nowoczesnych usług publicznych w samorządach przyszłości.

 

Ostatnia debata dotyczyła reformy dochodów samorządowych. O potrzebie współpracy i wspierania małych miast i wsi mówił Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin w rozmowie z Sebastianem Skuzą, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Finansów.